سه شنبه 29 خرداد 1397
5 : 32
19 / 6 / 2018
سیاسی  >  ایران محتمل ترین سناریو برای اولین تعارض نظامی دولت ترامپ است
دوشنبه 22 خرداد 1396 16 : 19 تعداد بازدید ها : 1792 کد خبر : 7618
به اشتراک گذاری
جیک سولیوان؛ مشاور هیلاری کلینتون
0

ایران محتمل ترین سناریو برای اولین تعارض نظامی دولت ترامپ است

در حالی که همه نگاه ها به کره شمالی است، من فکر می کنم، ایران محتمل ترین گزینه و سناریو برای نخستین تعارض نظامی آمریکاست.

جیک سولیوان، مشاور ارشد هیلاری کلینتون و مشاور امنیتی جو بایدن در دولت اوباما بیان کرده است، کسانی که نگران یک تعارض نظامی جدی در دوره ترامپ با کره شمالی هستند، در جهت اشتباهی نظر می کنند. وی بیان کرده، در حالی که همه نگاه ها به کره شمالی است، من فکر می کنم، ایران محتمل ترین گزینه و سناریو برای نخستین تعارض نظامی آمریکاست.

به گزارش «تابناک»؛ جیک سولیوان از متخصصان سیاست خارجی و از مشاوران ارشد هیلاری کلینتون ـ که قرار بود در صورت پیروزی وی در انتخابات پست مشاور ارشد امنیت ملی را به خود اختصاص دهد ـ این موضوع را در گفت وگویی با رسانه Fairfax بیان کرده است.

وی گفته است: اگر نظر من را در این باره بخواهید که آیا رئیس جمهور فعلی با خلق و خویی که دارد این توان را داراست که در سلسه ای از تصمیمات ما را با یک تعارض جدی با ایران مواجه کند، پاسخ من مثبت است. این موضوع البته در حیطه منافع ملی آمریکا نبوده و به هیچ وجه به صلاح ثبات منطقه نیست و موضوعی است که باید بجد و از نزدیک آن را رصد کرد.

وی این سخنان را در استرالیا بیان کرده است. سولیوان برای شرکت در کنفرانس بین المللی از سوی مؤسسه Lowy به استرالیا رفته و بیان کرده که به تازگی به شکلی جدی حرکت ها و تاخت و تازهای سیاست خارجی دونالد ترامپ را مورد مطالعه قرار داده است.

به عقیده وی، از زمان به دست گیری زمام توسط دونالد ترامپ، ایالات متحده چندین قدم در سیاست خارجی به عقب برداشته است؛ از جمله قدم های اشتباه در برخورد با ایران، خروج از پیمان محیط زیستی پاریس و ایجاد شک و شبهه در تأمین امنیت ناتو.

وی همچنین در مورد سیاست های آمریکا در قبال چین گفته است، این سیاست ها در حال حاضر بیش از هر چیز از شکل ماهوی خود خارج و تبدیل به واکنش هایی در قبال حرکت های کره شمالی شده است. به باور سولیوان، دولت فعلی از سیاست های مبتنی بر تعامل با چینی ها در راستای همکاری در موضوع کره شمالی به ازای باز گذاشتن دست چین در سایر موضوعات، فاصله بسیاری دارد.

به عقیده وی، سیاست خارجی فعلی ایالات متحده فاقد هر نوع پراگماتیسم و اصل و نظم است و این امر منجر به آن شده که اکنون تعامل با جهان به عنوان یکی از اصول اساسی سیاست خارجی آمریکا از دوران هری ترومن به این سو، در محاق قرار بگیرد.

وی همچنین در خصوص تلاش های روسیه برای نابود کردن و از کار انداختن نهادهای دموکراتیک در آمریکا و غرب بیان کرده، این مسأله، موضوعی جدی است که غرب و آمریکا باید با همکاری یکدیگر به شکلی موثر با آن مقابله کنند. وی گفته: این موضوع نیازمند چشمانی باز و سیاست هایی منسجم و سخت است، ولی هم اکنون آنچه از کاخ سفید بیرون می آید، اگر منجر به بدتر شدن اوضاع نشود، در خوشبینانه ترین حالت، این مسأله را نادیده میگیرد.

تابناک : جیک سولیوان در این مصاحبه بیان کرده، هنوز با هیلاری کلینتون در تماس است و در مورد وی گفته که بعد از یک دوره انزوای سیاسی، اکنون کلینتون دوباره به تلاش و کنش سیاسی بازگشته و تصمیم دارد از طریق یک کمیته اقدام سیاسی جدید تحرکات سیاسی جدیدی را شروع کند.

وی گفته: نمی توانم پیش بینی کنم که وی دوباره به چه شکل و صورتی به سیاست باز خواهد گشت؛ اما این را می توانم بگویم که او به دنبال چهره ها و صداهای جدید در سیاست است. به گفته سولیوان، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تأثیری برانگیزنده در میان بسیاری از جوانان داشته است که به فکر ورود به سیاست در کاخ سفید و کنگره هستند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :