سه شنبه 29 خرداد 1397
5 : 33
19 / 6 / 2018
فرهنگی  >  شیرازلازم است درعرصه های فراملی معرفی شود
چهار شنبه 27 اردیبهشت 1396 57 : 18 تعداد بازدید ها : 1747 کد خبر : 6611
به اشتراک گذاری
سردار سجادیان:
0

شیرازلازم است درعرصه های فراملی معرفی شود

 سیروس سجادیان کاندیدای انتخابات شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه شیرازباید در عرصه های فراملی معرفی شود، بر لزوم ایجاد سازوکارهای پیوستن این شهر به شهرهای خلاق ادبی جهان تاکید کرد.

سردار سیروس سجادیان کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در ابتدا باید این مهم را در نظر داشت که در جریان انتخابات باید شیراز و مردم این شهر برنده باشند، افزود: هر نتیجه ای که در انتخابات رقم بخورد باید برمحور پیروزی مردم شهر شیراز باشد.

وی با اشاره به اینکه متولیان مدیریت شهری شیراز تاکنون برنامه های توسعه ای مختلفی برای شیراز اجرا کرده اند اما باید این رویه با رفع نواقص و با طرح های موثرتر دنبال شود، افزود: در حوزه فرهنگی شیراز باید سرآمد باشد و برند این شهر فرهنگی باید نه تنها در سطوح ملی بلکه در سطوح بین المللی مورد توجه قرار گیرد.

فرمانده سابق انتظامی استان فارس با اشاره به اینکه انتخاب شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی در سطح دنیا باعث می شود وجهه فرهنگی و ادبی این شهر بیشتر نمود داشته باشد، افزود: برای اینکه شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی معرفی شود باید سازوکارهای آن را فراهم کرد، یکی از این سازوکارها افزایش چاپ و نشر در حوزه های مختلف نظیر کتاب، روزنامه های ادبی و عمومی روزنامه های تخصصی و... است و یا اینکه باید سرانه فضای تئاتر شیراز از میزان کنونی افزایش یابد تا فراوانی اجرای نمایش های مختلف در این شهر فرهنگی افزایش یابد که متاسفانه این مهم طی چند سال گذشته باقی مانده است.

سردار سجادیان با اشاره به اینکه در حوزه هایی نظیر موسیقی ، هنرهای تجسمی و... نیز تاکنون ظرفیت های شیراز به درستی استفاده نشده، افزود: همچنین فیلمسازان بسیاری در شهر وجود دارند که می توانند در سطوح فرا ملی برای شیراز نام آور باشند کما اینکه در جشنواره های مختلف فیلم کوتاه و... نیز این مهم کمابیش اتفاق افتاده اما باید این روند مورد حمایت مدیریت شهری شیراز قرار گیرد اما در این بخش نیز کارهای خوبی انجام نشده است.

این کاندیدای انتخابات شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه شیراز ظرفیت های ادبی بسیار مهمی در سطح جهان داشته اما هیچگاه در عرضه آنها موفق عمل نشده است، افزود: «گوته» در آلمان اثر دیوان شرقی و غربی خود را تحت تاثیر حافظ شیرازی خلق می کند آنهم در زمانی که وسایل ارتباط جمعی به شکل کنونی اساسا وجود نداشته است و این چنین حافظ در آن زمان عالم را تحت تاثیر افکار خود قرار می دهد اما اکنون که وسایل ارتباطی آنقدر فراگیر و آسان در اختیار همگان قرار دارد چرا ما نباید مفاخر شهر خود را به جهانیان معرفی کنیم؟

صنعت گردشگری شیراز تقویت شود

این نامزد انتخابات شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه از منظر معرفی شهر شیراز می تواند حوزه گردشگری را نیز در بخش گردشگری خارجی تقویت کرد، افزود: وقتی استان فارس بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ اثر ثبت شده ملی دارد و آثار ثبت شده جهانی مانند باغ ارم در شیراز وجود دارد باید از این بستر و ظرفیت مناسب برای بهبود وضعیت گردشگری بهره برد و مدیریت شهری شیراز باید همیار و همکار سازمان های متولی برای تحقق اقتصاد مبتنی بر صنعت گردشگری کوشا باشد که این موضوع نیز مد نظر نبوده و توفیقی حاصل نشده است.

 عضو کارگروه مدیریت شهری کمیسیون امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه از مسیر گردشگری، شغل ایجاد می شود و از این مسیر اقتصاد مردم نیز شکوفا خواهد شد، افزود: احیای بافت تاریخی شیراز سهم مهمی برای شکوفا شدن صنعت گردشگری شیراز دارد. اما شاهدیم که طی چند سال گذشته به دلیل برخی از تصمیم گیری ها هویت این بافت تا حد زیادی از دست رفته است.

ممانعت با اجرای طرح ترافیک شیراز در سال ۹۲

عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود گذری به اجرای طرح ترافیک شیراز در زمان فرماندهی خود در سال ۹۲ زد و گفت: به عنوان نمونه در  دی ماه سال ۹۲ شورای شهر و شهرداری شیراز تصمیم به اجرای طرحی گرفتند که برای اجرای ان مطالعات لازم انجام نشده بود و حداقل زیرساختها هم وجود نداشت.

فرمانده سابق انتظامی استان فارس تاکید کرد: در آن برهه مرکز شهر شیراز به دلیل نصب نرده به قفس تبدیل شده بود و اجرای این طرح غیر کارشناسانه منجر به نارضایتی مردم و کسبه شده به گونه ای که پلیس برای رفاه شهروندان از اجرای آن سرباز زد و این نمونه بارزی اقدامات غیر کارشناسانه است.

وی پیرامون ورود مسائل سیاسی به شورای شهر گفت: متاسفانه امروزه شوراها سیاست زده شده و به جای اینکه به دنبال کار برای شهر باشند دنبال سیاست کاری هستند.

وی با اشاره به اینکه بررسی و شناخت کمبودها به خوبی در شورای شهر فعلی انجام نشده، افزود: برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اقتصادی و عمرانی، فرهنگی و آموزشی به خوبی انجام نشده است.

فرمانده سابق انتظامی استان فارس با اشاره به اینکه در حوزه حل و نقل عمومی نیز اقدامات مناسبی انجام نشده، افزود: نظارت بر حسن اداره امور مالی ، انتشار صورت بودجه و هزینه های مالی برای اطلاع رسانی مبارزه با فساد اداری، شفاف سازی مالی و ... نیز به خوبی انجام نشده است.

ضعف های خدمات رسانی عمومی در شهر جبران شود

وی با اشاره به اینکه پیش بینی و آینده نگری و آینده سازی شهر شیراز نیز مدنظر نبوده است، گفت: به روند تغییر جمعیتی و جابه جایی ثقل جمعیت از اطراف به شیراز و مطالبات و کارکردهای آنها توجه  نشده، ضعف در ارائه خدمات عمومی باعث ایجاد نارضایتی شده است.

 عضو کارگروه مدیریت شهری کمیسیون امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ضعف در تفکر و گفتمان راهبردی، ضعف در تدوین برنامه ریزی مناسب، ضعف در هماهنگی بین مدیران شهری برای بهبود فعالیت های شهری و برنامه ریزی ، ضعف در سیاست های تشویقی در زمینه بافت قدیم ، ضعف در تدوین برنامه های استراتژیک توأم با گزینه های متناسب توسعه یِ پایدارِ شهری ، ضعف در شناخت کافی و تعریف مشخص از معماری و شهرسازی بومی، ضعف در درآمدهای عمومی شهرداری ، مشکلات مربوط به رعایت سلامت کارکنان و شهروندان ، ساختار اداری دیوان سالار و متمرکز شهرداری و ضعف در اجرای برنامه ی منجسم جهت آموزش شهروندی از دیگر موارد است.

سردار سجادیان  با اشاره به اینکه تمام این موارد باعث می شود شیراز نیازمند شورایی مبتکر، قوی و کارامد باشد، افزود: برای ایجاد چنین شورایی باید نیروهایی خلاق و با قدرت نظارت بالا وارد عرصه شوند تا چهره شیراز از  آنچه که امروز دیده می شود مترقی تر و توسعه یافته تر باشد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :